برای اینکه این روش با بهترین نتایج برای افراد همراه باشد لازم است تا علاوه بر انتخاب بهترین کلینیک زیبایی تحت نظارت پزشک متخصص پوست و مو ، یکسری نکات تحت عنوان  مراقبت های بعد از کاشت مو رعایت نمایند که در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره نموده ایم.  کاشت مو روشی است که پزشک برای انجام آن با بکارگیری تکنیک های مختلف، فولیکول های مو را از قسمتی از سر که بانک مو نام دارد برداشته و به قسمت های طاس یا در حال طاس شدن منتقل می کنند و بدین ترتیب مشکل کم مویی یا طاسی را حل می نماید.

متاسفانه همزمان با افزایش سن موهای افراد شروع به ریزش می کند. میزان ریزش مو در برخی از افراد شدید بوده و موجب کم پشتی یا طاسی موهای آن ها می شود که این امر در نهایت منجر به کاهش اعتماد به نفس و ناراحتی آن ها خواهد شد. 

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

مراقبت های بعد از کاشت مو چیست؟

تمامی این نکات را پزشک در جلسات مشاوره قبل از کاشت به شما توضیح خواهد داد، اما در صورتی که مطلبی را فراموش کرده باشید می توانید از این مقاله استفاده کنید. ما در ادامه به نکات مورد نیاز برای مراقبت های بعد از کاشت مو اشاره خواهیم کرد.

جلوگیری از تورم:

این امکان وجود دارد که بعد از کاشت مو با مقداری تورم در ناحیه پیشانی مواجه شوید. به منظور بالا رفتن سرعت بهبودی و کاهش تورم می توانید پس از گذشت 24 ساعت از کاشت مو در صورت نداشتن سینوزیت بر روی نواحی دارای تورم، کمپرس سرد قرار دهید.
بهتر است این کار را هر یک ساعت و به مدت 20 دقیقه انجام دهید. البته لازم به ذکر است که بهتر است آن را یک دقیقه بر روی پیشانی و سر خود قرار دهید.

نحوه استراحت و خوابیدن:

ترجیحاً به پشت و به صورت طاق باز بخوابید به طوری که سینه و شکم شما به سمت بالا باشد، در صورتی که نمی توانید، به این شکل بخوابید بهتر است به پهلوی راست یا چپ خود بخوابید ، هنگام خوابیدن و دراز کشیدن در زیر سرتان چند بالشت قرار دهید تا زاویه 30 درجه به وجود آورید.
همچنین توصیه دکتر موسی بیات،  به افراد این است که در روز بعد از کاشت حتماً به میزان کافی استراحت نموده و بخوابند. زیرا خواب کافی موجب افزایش سرعت روند درمان و رشد مو ها خواهد شد.

نحوه باز کردن و بستن پانسمان:

بهتر است برای باز کردن یا بستن پانسمان به کلینیک تخصصی پوست و مو مراجعه فرماید. در صورتی که شرایط رفتن به کلینیک را ندارید بهتر است طبق دستور العمل زیر پیش بروید.

برای تعویض پاسمان ابتدا باید کلاه توری که بر روی سرتان قرار گرفته است را بردارید. سپس پانسمانی را که بر روی ناحیه موهای کاشته شده است را به وسیله یک قیچی از کنار گوش جدا کنید و به آرامی آن را بردارید.برای ناحیه کاشت بهتر است ابتدا لایه های بالایی را به ارامی برداشته و سپس مقدار زیادی آب بر روی لایه های زیرین آن بریزید و منتظر بمانید تا پانسمان کاملا خیس بخورد. پس از انجام این عمل حدود 15 دقیقه صبر کنید و سپس به ارامی پانسمان را از روی ناحیه کاشت بردارید تا هیچ آسیبی به مو های کاشته شده وارد نشود. برای انجام تمامی مراحل گفته شده بهتر است از یک شخص دیگر کمک بگیرید.

رسیدگی به موها:

توصیه کادر درمانی کلینیک تخصصی پوست و مو سیماطب به افراد این است که از انجام اعمالی همچون فر کردن، صاف کردن و سشوار دائم موها خودداری نمایند. پس از گذشت یک ماه می توانید موهای خود را تنها در یک جهت و به ارامی شانه بزنید.

رنگ کردن موها:

در صورتی که نیاز داشته باشید موهای خود را رنگ کنید، بهتر است از ماه دوم این کار را انجام دهید. زیرا مواد موجود در رنگ مو ها باعث ضعیف شدن فولیکول های مو می شوند.

شامپو:

پس از انجام کاشت، پزشک شامپو های مخصوصی را برای شستشو تجویز می کند، که می توانید پس از کاشت مو از آن برای شستشوی سر خود استفاده کنید. این شامپو ها با شامپوهای معمولی تفاوت بسیار زیادی دارند. این شامپو ها قادرند علاوه بر شستشو سر، از ایجاد عفونت در محل کاشت جلوگیری کنند.

شستشو مو ها:

بعد از باز کردن پانسمان سر تا چندین روز بعد از آن باید به وسیله یک اسپری آرایشگاه، سرم نمکی را بر روی قسمت های کاشته شده اسپری کنید. این کار را باید هر چند ساعت یک بار انجام دهید، در هنگام خوابیدن می توانید از انجام دادن این عمل خودداری کنید. برای شستشوی سر همانطور که گفته شد از شامپو های مخصوص استفاده کنید.

این شامپو ها به صورت فوم هستند و باید بر روی یک اسفنج نرم ریخته شوند، سپس به صورت ضربه ای باید آن را به سر زد. این ضربه ها باید به گونه ای باشند که به سر هیچ فشاری وارد نشود. شما می توانید از این شامپو ها روزانه دو بار استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای شستشو باید به سر ضربه های کوچک و ضعیفی وارد شود؛ پس، از ماساژ یا حرکات چرخشی برای شستشو مو اجتناب فرمایید. همچنین برای آبکشی نباید دوش به صورت مستقیم باشد.

این کار را می توانید تا دو هفته و روزانه دو بار انجام دهید تا دلمه ها به طور کامل از بین بروند، باقی ماندن دلمه ها بر روی سر و ناحیه کاشت باعث ایجاد عفونت پس از کاشت می شود. پس از گذشت سه هفته می توانید شستشو را روزی یک بار انجام دهید. حتی می توانید دست خود را بر روی سرتان قرار دهید و آن را تنها در یک جهت بکشید.

برخی دیگر از نکات مراقبتی بعد از کاشت مو عبارت اند از:

  • ممکن است پزشک داروهایی را برای تان تجویز نماید. در این صورت آن ها را طبق دستور مصرف، سر وقت و به طور کامل مصرف کنید.
  • به میزان زیاد مایعات اعم از آب و آبمیوه نوشیده و ویتامین مصرف کنید. در همین راستا می توانید مصرف میوه، سبزیجات تازه، ماهی و میگو را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
  • پرهیز از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل به مدت 1 هفته بعد از کاشت مو الزامی است. زیرا مصرف این نوشیدنی ها در روند طبیعی گردش خون اختلال ایجاد می نماید و موجب کاهش تاثیر داروهای بی حسی می شود.
  • از مصرف قلیان، سیگار و سایر دخانیات به مدت 3 هفته بعد از کاشت خودداری نمایید.
  • از انجام ورزش های سنگین و حرفه ای و همچنین فعالیت های طاقت فرسا تا 1 ماه بعد از کاشت اجتناب کنید. تا یک هفته پس از کاشت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات